חוג ובית ספר להיאבקות בסגנון WWE בהדרכת גרי רויף

הסיפור מאחורי תוכנית הרסלינג הראשונה בישראל - מכת מדינה


הכל החל כשלהאירוע הגדול של IPWA עד אז, "סאמר ספלאש III" בקיץ 2004, בו ג'ואי טיילק סוף-סוף זוכה באליפות IPWA בניצחון על רויף, הגיעו רנן גלוזמן (מפתח משחק "פיפוש" ידוע ) והכותב/תסריטאי ישי רביד. הם מיד התחברו עם רויף והשלושה הגו רעיון ייחודי במינו - להציב מגזרים שונים בחברה הישראלית משני צדי המתרס וליישב את המחלוקות שלהם בזירת היאבקות. השלושה חשבו על פיילוט לתוכנית וחשבו שיש לה פוטנציאל להפוך לתוכנית קאלט באינטרנט.

הפיילוט צולם במופע "עימות כשר" בנובמבר, 2004. במהלך צילומי הפיילוט גרי, רנן וישי נסעו לכותל המערבי, שם צילמו את הרב מתפלל ופונה ליריבו לחזור בו מדרכי הפריצות וההפקרות. לאחר "עימות כשר", ג'מפנינג לי (ליאור אלזעם הגדול) הפך לסמל חזי בזמן שגרי נכנס לבגדי הרב והשניים הלכו ראש בראש בקרב גדול שלא נראה כמותו. לאחר שעמלו קשה על עריכת הפיילוט השלושה הציעו את הקונספט לערוץ ביפ. המנהלים התלהבו והשאר היסטוריה.

שי גאני (אחד המפיקים המכובדים ביותר בארץ. מפיק השגריר, "קדוש", "כיפור", "שוטטות" ועוד...) מונה למפיק הראשי של התוכנית. כוכב הילדים והנוער, איתי שגב (קומדי סטור וערוץ הילדים) מונה לעורך הראשי. ישי רביד מונה לעורך, רנן גלוזמן לתסריטאי. סער פיין (צעירי תל-אביב, אליל הבנות של שנות ה-80) מונה למפיק. אוהד אשכנזי, העורך האחראי של ערוץ ביפ פיקח על כל הפרוייקט. גרי שימש בתור עוזר מפיק, מאמן וגם הצליח למצוא זמן להיות הרב סוויסה.

ההכנות החלו בסוף אפריל 2005, מיד לאחר האירוע הגדול של ה-IPWA, "כאסח בפסח" אליו הגיעו כ-300 אוהדים לאולם "בן גוריון" בנתניה ובכך שברו את שיא הנוכחות באירועי IPWA. ביפ שכרו מקום לזירת ה-IPWA עבור האימונים והחבר'ה התחילו להתאמן במקום.

לאחר כמה שבועות נסגרו על הדמויות של מכת מדינה. "מר פרו רסלינג הישראלי "גרי רויף הפך לרב שלמה סוויסה, ג'ואי "דה MOALM" טיילק הפך לקאסם עשראווי, המחבל, הוואי אלן הפך לאדם שוקן, הצפונבון החתיך והעשיר (בעצם הוא היה כזה גם לפני...), יוסי "השור" קלמנוביץ' הפך למר וייס ממשרד האוצר, שרון ה"בריון" פלטי הפך לעמנואל לווינגר המנתחל, "המגל הרוסי" ליידר הפך למאבטח וולדימיר, "5 כוכבים" בר פלד הפך לעמית רומם נציג המשאל הגאה, "NYR" נדב רוזנפלד הפך לסמל חזי (ג'מפינג לי היה אמור לגלם את הדמות, אבל נסע להתאבק בקליפורניה), מנכ"ל מיקרוספוטס בע"מ, רום אונגר הפך לחנון שוקי, נועם עמית גוייס הפך לסוכן השב"כ נ', אחיו של יוסי, אודי קלמנוביץ' גוייס לפרוייקט והפך ל-MC נמר. בנוסף, ההפקה ערכה אודישנים למספר בנות ובסוף נבחרו: אמילי קגן לתפקיד אינגה, המתנדבת השוודית מהקיבוץ (שהרשימה עקב הרקע המפואר שלה בג'יו ג'יטסו ו-MMA, נטלי טהלר לתפקיד שיק, הדוגמנית, ויסמין שושני בתפקיד עדינה, המורה הסדיסטית.

במהלך הצילומים, גרי הופיע בתוכנית "גילוי נאות" עם חנן עזרן בערוץ הראשון יחד עם הפרופסור דפנה למיש שמחקרה "בית ספר כזירת היאבקות" גרם לביטול תוכניות ה-WWF בשנת 1995. מיד לאחר מכן, צוות "מכת מדינה" זכה לביקור מגדול המתאבקים, "הטוב שהיה, הטוב שיש והטוב שיהיה אי פעם", ה"מצטיין בביצוע", ברט "היטמן" הארט"! ברט הגיע לביקור פרטי בארץ הקודש. ברט התראיין אצל זוהר ישראל , מעריץ היטמן כשלעצמו אשר בר לסקר את "מכת מדינה" עבור "ערב טוב עם גיא פינס" וזכה לראיין את גיבור ילדותו. למרות שברט היה עייף מאד הוא הקדיש מזמנו ושוחח עם המתאבקים באדיבות ובאריכות, הצטלם עםם ונתן כמה טיפים בלתי נשכחים בסודות הזירה שהחבר'ה מזילים ריר על אחד המתאבקים הגדולים ביותר בכל הזמנים.

לאחר הביקור של ברט, הגיע זמנו של אגדת היאבקות קווין ואן אריק להגיע לביקור. שנה מוקדם יותר גרי קישר בין קווין לכתב מעריב בשם רון פלדהיים. האחרון נסע לטקסס וערך על קווין כתבה בביתו. הכתבה של רון הסעירה את ישראל בגל של נוסטלגיה שבעקבותה פנה אל גרי תסריטאי טלנובלה בע"מ, דרור נובלמן, בנוגע להופעה של קווין בפרק הסיום של הסדרה. קווין הגיע ב-2 ליולי וגרי העניק לו זר פרחים גדול בשם כל אוהדי ההיאבקות הישראליים. כתודה אישית לגרי קווין צילם את "אל תעשו את זה בבית" עבור "מכת מדינה". קווין עלה לזירה במהלך הצילומים לברך את פני הקהל לרקע מוזיקת ה- Golden Warrior שלו. שיגעון ואן-אריק היה בשיאו וקווין הרגיש כאילו חזר 20 שנה אחורה בזמן. קרוב ל-250 צופים עמדו על רגלהים והריעו לקווין כפי שלא הריעו מעולם.

במהלך שידור הסדרה "טלנובלה בע"מ" היו אזכורים רבים להיאבקות בשל התסריט השנון של דרור נובלמן. רגע השיא הגיע כאשר בפרק 88 רננה הזכירה את גרי את ה-IPWA ואת הביה'ס של ה-IPWA בנתניה. ביפ בחרו במועדון ה"דום" בתל-אביב עבור צילומי התוכנית ועלו לאוויר בשבת, ה-16 ליולי בשעה 22:00. כ-200 אוהדים הגיעו לכל יום צילומים. הכניסה הייתה חינם, אבל נדרשו להזמין מקומות מראש.
הצילומים הראשונים התקיימו ב-21 ליוני וכללו 2 קרבות: מר וייס נגד הסמל חזי וקסאם עשראווי מול המאבטח וולאדימיר. הצילומים השניים התקיימו ב-5 ליולי, ביום בו קווין ביקר, עם: אדם שוקן נגד MC נמר, קסאם מול נון, עדינה מול שיק, ווייס מול שוקי, וולאדימיר נגד סוויסה ועמית רומם מול סוויסה ולווינגר מול חזי. יום הצילומים השלישי התקיים ב-6 ליולי וכלל: שוקן מול וולאדימיר, אינגה מול עדינה, סוויסה נגד חזי, נון מול עמית, MC מול ווייס, ושוקן מול שוקי. יום הצילומים החמישי התקיים ב-26 ליולי וכלל: וולאדימיר מול MC, לווינגר מול עמית, נון & וולאדימיר מול קסאם ודוברו מחמוד בקרב זוגות, סוויסה מול MC וקרב האליפות הנשים המשולש בין אינגה, עדינה ושיק. יום הצילומים ה-5 והאחרון התקיים ב-27 ליולי וכלל: נון מול לווינגר, ווייס מול עמית, וולאדימיר מול יחזקאל, שיק מול אינגה ואליפות הגברים ב"באטל רויאל" עם הדחות מעל החבל העליון.

להלן תוצאות, קטעי וידאו ותמונות מהעונה הראשונה של מכת מדינה כפי ששודרו בערוץ ביפ:

פרק 1 - 16 ביולי: עמנואל לווינגר הכניע את הסמל חזי עם "המאחז". קסאם עשראווי ניצח את הסוכן נון לאחר שהטיח כיסא בראשו.

פרק 2 - יולי 23: שיק ניצחה את אינגה עם בעיטה מסובבת. הסוכן נ' ניצח את עמית רומם עם ה"טלטול". לאחר הקרב הרב סוויסה הופיע והבטיח להחזיר את כל מתאבקי "מכת מדינה" בתשובה.

פרק 3 - יולי 30: MC נמר מנצח את אדם שוקן עם ה"דומינייטור". הקרב בין עמית רומם לרב סוויסה מסתיים בתיקו.

פרק 4 - ה-6 באוגוסט: מר ווייס הכניע את MC נמר ל"שרפשוטר". קסאם עשראווי ניצח את המאבטח וולאדימיר לאחר סופלקס קדמי מהחבל העליון.

פרק 5 - 20 באוגוסט: עדינה ניצחה את אינגה עם גלגול. מר ווייס ניצח את הסמל חזי בספירת חוץ לאחר שמשטרת הצניעות, הצדיקים עזרה ונחמיה כיסו את חברתו של חזי ובכך הסיחו את דעתו. מאוחר יותר, חזי ואורטל מצאו את סוויסה ומשטרת הצניעות וקראו תיגר על סוויסה לקרב. סוויסה הסכים בתנאי שחזי יחזור בתשובה, אבל גם לחזי היה תנאי משלו: אם הוא ינצח, הרב יצטרך להתגייס לצה"ל: *פרק שהתבסס על הפיילור המקורי.

פרק 6 - 27 באוגוסט: אדם שוקן מנצח את שוקי עם ה"פלזמה". הרב סוויסה מנצח את הסמל חזי עם ה"ישיבה".

פרק 7 - ספטמבר 3: נון מנצח את עמנואל לווינגר לאחר הטחת חניקה. וולאדימיר מנצח את הרב סוויסה לאחר הטחת צ'רנוביל.

פרק 8 - ה-10 בספטמבר: אינגה ניצחה את שיק עם הנחתה מהחבל השני. יחזקאל (חזי לאחר שחזר בתשובה) ניצח את וולאדימיר בעזרתו של הרב סוויסה עם הטחת "אלבמה" לגלגול אוקלהומה.

פרק 9 - 17 בספטמבר: מר וייס הכניע את שוקי עם "פשיטת הרגל" (שרפשוטר). וולאדימיר ניצח את אדם שוקן עם הטחת צ'רנוביל.

פרק 10 - ה-24 בספטמבר: הקרב בין עמית רומם ועמנואל לווינגר הסתיים ללא תוצאה כשהשופט המיוחד, נון, הטיח את שניהם בהטחת חניקה כפולה. אדם שוקן ניצח את MC נמר לאחר ששבר את הגיטרה של חיזקיה של ראשו.

פרק 11 - ה-1 באוקטובר: MC נמר ניצח את הרב סוויסה לאחר שסוויסה איבד את הכרתו ולא יכל לענות לשופט במהלך ביצוע "בוסטון קראב" של הרגל שהגיעה עד הראש ע"י נמר. קסאם ודוברו מחמוד ניצחו את נון וולאדימיר לאחר התערבות מצדו של עמית רומם לטובת הפלסתינאים, אבל לאחר הניצחון רומם חטף בעצמו.

פרק 12 - ה-8 באוקטובר: MC נמר ניצח את וולאדימיר עם TKO. שני אהודי הקהל לחצו ידיים בתום הקרב. מר ווייס הכניע את עמית רומם עם "פשיטת הרגל".

פרק 13 - ה-15 באוקטובר: תוכנית סיכום לקראת הגמר הגדול בשבוע הבא. אינגה מול שיק, שוקן מול MC, וקרב הזוגות הוצגו כקרבות שהקהל הכי אהב בעונה.

פרק 14 (אחרון לעונה 1) - 22 באוקטובר: מר ווייס זכה ב"באטל רויאל" ובגביע אליפות הגברים של "מכת מדינה" לשנת 2005. אינגה ניצחה את עדינה ושיק בקרב המשולש וזכתה בגביע אליפות הנשים של מכת מדינה לשנת 2005.

לקראת סיום העונה ביפ פיתחו משחק מחשב עבור לקוחות הכבלים הדיגיטליים והבטיחו לצוות המתאבקים ולמעריצי התוכנית שבהמשך תופק עונה 2 ל"מכת מדינה". אך בסופו של דבר הוחלט לא להמשיך את השיתוף פעולה בין IPWA לביפ ובכך הסתיים הפרק המיוחד בהיאבקות הישראלית ששמו "מכת מדינה".

כדי לצפות בכל הפרקים של מכת מדינה כנסו לאתר מאקו

מכת מדינה

צילומי פרומו למכת מדינה

מכת מדינה

הפיילוט המקורי למכת מדינה

מכת מדינה

מכת מדינה - משחק מחשב

מכת מדינה

קווין ואן אריק בפרסומת למכת מדינה