חוג ובית ספר להיאבקות בסגנון WWE בהדרכת גרי רויף

תולדות WWE בישראל

הרב הלפרין מתאבק 73
[רפאל הלפרין לפני הקרב מול אבו ענתר, תל אביב 1973]
הרב הלפרין היה ונותר הישראלי הראשון והיחיד שהגיע ל-WWE (או לפחות המקדימה שלה בשנות ה-50, קפיטל רסלינג). הלפרין התאבק עבור אביו של וינס מקמהן הבן בשנות ה-50 והפך ליקיר הקהילה היהודית בניו-יורק והסביבה. הלפרין היהודי נלחם מול הנס שמידט, בולדוג בראוור ונבלים נוספים ובמהרה הפך לגיבור המקומי. הלפרין אפילו זכה להיאבק מול אחד המתאבקים הגדולים של התקופה, ארגנטינה רוקה האגדי. הלפרין, היה גם אלוף קרטה והיאבקות והנציח את קריירת ההיאבקות שלו בספרו המשובח "זירות חיי" (אנו ממליצים בחום). הלפרין הינו לא רק חלוץ בתחום היהדות, האופטיקה וההיאבקות - כבוד הרב היה זה שפתח את חדר הכושר הראשון בישראל! "מכון שמשון" בתל אביב היה החדר כושר הראשון בארץ ואין ספק שניתן לזקוף לזכותו של הרב את תרבות הכושר ופיתוח הגוף שהפכה מאז להצלחה בארץ הקודש. בשנת 1973 הלפרין קרא תיגר על "אבו ענתר", אלוף ההיאבקות הירדני, והקרב בין השניים מילא את היכל "יד אליהו". הלפרין ניצח ונותר "שמשון הגיבור" הבלתי מנוצח.

מופע של הואן אריקים בישראל 85
[סיקור ביקור הואן אריקים בארץ ב"ידיעות". 1985]
בשנות ה-80 הפכו שידורי ההיאבקות בערוצים הערביים לחלק מתרבות הצפייה בישראל. בתחילת אותו עשור, קרבות ה"קאץ'" מאנגליה הפכו לפופולריים מאד בקרב הגברים הישראליים. אולם, כשהחלו לשדר את ליגת WCCW" בכיכובם של האחים ואן אריק, לא רק גברים נהיו מרותקים לתוכניות ההיאבקות, אלא פתאום גם נשים ומשפחות שלמות הפכו את ערבי שבת לטכס צפייה באחים השריריים שענו לשם "ואן אריק". כמה אירוני שדווקא בניו של פריץ, האיש שהזדהה עם הנאצים בשנות ה-50 והיה אחד המתאבקים השנואים באותה תקופה, הפכו לגיבורי התרבות האולטימטיביים של ישראל. קווין, קרי, דייויד, כריס ומייק הפכו לדמויות הכי פופולריות באותה התקופה. לא רק חובבי היאבקות צפו בתוכניות, אלא משפחות שלמות שרצו לראות את הסגה המתמשכת הזאת שמכונה "היאבקות מקצועית". לצד הפופולריות של הואן אריקים, גם האלק הוגאן, רנדי סאבאג' וחבריו קיבלו חשיפה גדולה באותם ערוצים ותוכניות ההיאבקות הפכו לקאלט. כשהואן אריקים הגיעו לסיבוב הופעות ראשון ב-85 הייתה סביבם היסטריה שלמה בארץ. לפני הביקור קווין הגיע לארץ כדי לבדוק את המקומות בהם יופיעו חבריו ואף נפגש עם נשיא המדינה חיים הרצוג. הם התקבלו ככוכבי רוק נערצים ע"י המעריצים הישראליים הנלהבים. במהלך סיבוב ההופעות התקיים טורניר על אליפות המזרח התיכון. בקרב הגמר, קווין ואן אריק הביס את ג'ינו הרננדז וזכה בתואר. עד היום קווין ואן אריק הוא אלוף הרסלינג הבלתי מעורער של המזרח התיכון.
מופע של הדבליו דבליו אף בישראל 94
[ברט הארט ולקס לוגר מתראיינים לערוץ הספורט. 1994]
עם עליית הכבלים בתחילת שנות ה-90 ערוץ הספורט החל לשדר את ה-WWF ובמהרה המתאבקים השריריים והצבעוניים כבשו את לבם של ילדי ישראל. ברט הארט, ה"קברן", לקס לוגר, רייזר ראמון, רנדי סאבאג' והאלק הוגאן (ממש לפני שעזב ל-WCW) הפכו לגיבורי האקשן החדשים של הילדים והנוער. המתאבקים הגיעו ב-1993 לסיבוב הופעות מאד מוצלח ברחבי הארץ וחזרו לכאן עוד פעמיים גם ב-94. הם ביקרו במקומות הקדושים בירושלים וטיילו בכל רחבי הארץ. באותה השנה המועצה לכבלים הזמינה מחקר שיבדוק את הקשר בין פציעות בקרב התלמידים בבתי הספר לחיקוי תרגילי ה-WWF. הפרופסור דפנה למיש קבעה שאכן יש קשר בין הילדים הצופים בתוכניות לבין ריבוי מקרי האלימות בבתי הספר ובעקבות דרישת המועצה ערוץ ספורט הפסיק לשדר את תוכניות ההיאבקות ב-95. למיש טענה שבגלל שהילדים תופסים את ההיאבקות כמציאות בניגוד לאלימות בסרטים המצוירים החיקוי הופך ליותר מסוכן מאשר בתוכניות אחרות. ערוץ הספורט העלה פרסומת של "אל תעשו את זה בבית" עם איתי שגב בעקבות המחקר עד סיום החוזה. תוכניות ההיאבקות שבו לערוץ הספורט רק לקראת 98 כאשר WCW הצליחו למכור את התוכניות שלהם בזכות השתתפותו של כוכב הכדורסל דניס רודמן שנטל חלק בארגון. אך דבליו סי דבליו לא זכו להצלחה דומה ולא הגיעו לארץ למרות מספר מגעים לכך. עד היום, אין ילד שגדל בתחילת שנות ה-90 שלא זוכר את ברט הארט, לקס לוגר והקברן.
ברט הארט מבקר את הצוות של מכת מדינה
[ברט הארט מבקר את הצוות של "מכת מדינה". 2005]
לאחר עשור של יובש הגיע ברט "היטמן" הארט האגדי לארץ הקודש כדי לבקר במקומות הקדושים ליהדות ולנצרות בירושלים ועל הדרך ביקר את הצוות של "מכת מדינה". הארט הקדיש מזמנו כדי לחלוק את הידע שלו עם המתאבקים הצעירים. בנוסף לכך, ברט התראיין לתוכנית "ערב טוב" עם גיא פינס. ארבע שנים אחרי שגרי רויף פתח את ארגון הרסלינג הישראלי הקטן שלו, לא רק שהצליח ליצור תוכנית טלוויזיה על היאבקות, אלא גם להביא את אחד המתאבקים הגדולים והאהובים לבקר את המתאבקים הצעירים הישראליים, שעבורם המפגש עמו היה לגשמת חלום.
קווין ואן אריק עם גרי רויף ודרור נובלמן
[קווין ואן אריק מבקר את הצוות של "מכת מדינה". 2005]
במהלך צילומי "מכת מדינה" הגיע לארץ גם קווין ואן אריק האגדי. הוא נחת כדי להשתתף בפרק הסיום של "טלנובלה בע"מ" ובפרסומת "אל תעשו את זה בבית" עבור "מכת מדינה". קווין נפגש עם נשיא המדינה שמעון פרס והתארח אצל יאיר לפיד ב"פריים טיים" של ערוץ 2. כשקווין עלה מול הקהל של "מכת מדינה" (לא שודר) הקהל עמד על רגליו והריע דקות ארוכות לאגדת ההיאבקות. שנה לפני כן גרי שידך בין קווין לכתב "מעריב" רון פלדהיים. האחרון נסע לטקסס כדי לכתוב כתבת ענק על הואן אריקים במעריב. ואז גרי שידך בין קווין לדרור נובלמן( משמאל) מה שאפשר את הגעתו לארץ.
מופע של WWE ב-2006 שלא יצא לפועל
[כרטיס למופעי ה-WWE. תל אביב 2006]
לאחר שהצלחנו להבטיח שידורים מסודרים בארץ הקודש עם רואו, סמאקדאון וספיישלים חודשיים בערוץ הספורט ה-WWE סוף-סוף הסכימו להגיע לארץ בקיץ 2006. חברת טרנסאמריקה לקחה על עצמה את הבאת המתאבקים הנערצים לארץ. לאחר השקעה ענקית, חסויות מגדולי המשווקים בארץ ופרסום רחב מימדים נמכרו כ-28 אלף כרטיסים ליומיים של מופעים ב"היכל נוקיה" ואף היו דיבורים על מופע שלישי עקב הביקוש הרב. צוות סמאקדאון כבר היה מוכן להגיע לארץ. בין המתאבקים שהיו אמורים להגיע: קורט אנגל, רנדי אורטון, טטנקה, גרייט קאלי, מרק הנרי, ה"קברן", ריי מיסטריו, בוקר טי, אדג', כריס בנואה ועוד. אך עקב מלחמת לבנון השנייה המופעים בוטלו והמפיקים נחלו הפסדים כבדים. לקראת המופעים גרי ארגן מבדקים פנימיים עבור מתאבקי ליגת הרסלינג הקטנה שלו, ה-IPWA. הזוכה היה אמור להיבחן מול סוכני ה-WWE.
האגדה טטנקה מגיע לביקור בארץ ב-2012 לקרב מול הרב סוויסה
[ ה"סופר-שואו" של ה-IPWA. בקרב המרכזי טטנקה מול הרב סוויסה. נתניה 2012]
ב-16 לאוגוסט גרי רויף עשה היסטוריה כאשר הביא לארץ את אגדת ה-WWE טטנקה לביקור בארץ הקודש שבמהלכו נערך קרב אליפות בינו לרב סוויסה על אליפות הIPWA. טטנקה זכה בתואר הנכסף לאחר קרב מפרך. הקרב משודר בשידורים חוזרים בערוץ ONE. הביקור סוקר ב"מאקו" וב"הארץ" ופלטפורמות נוספות בתקשורת. צוות המתאבקים סעדו עם האגדה החיה בירושלים ונהנו מסיפורים מרתקים מהאיש שהיה שם ועשה הכל. לאחר מכן האינדיאני הגדול ביקר בכותל ובאתרים הקדושים ליהדות ולנצרות בירושלים ואז ירד לים המלח. הפרסומים של טטנקה על ביקורו בארץ הקודש סחפו אלפי תגובות מרחבי כל העולם, כולל תגובות ממתאבקים גדולים נוספים שהביעו התעניינות להגיע לארץ ולהופיע גם כן. טטנקה האגדי הותיר חותם בישראל לא רק בזכות היותו מתאבק גדול, אלא גם בזכות היותו בן אדם נהדר המהווה דוגמא לכל אחד שרוצה להיות מתאבק מקצועי ולהתנהג במקצועיות וכבוד.
מתאבק WWE גווידו בישראל בפסח 2014 מתאבק ECW / WWE לשעבר ליטל גווידו / ננזיו שם את בית הספר להיאבקות שלנו על המפה כאשר הגיע לירושלים לערוך מחנה אימונים לתלמידי בית הספר להיאבקות של ה-IPWA. התלמידים זכו בכמה שיעורים חשובים ממתאבק שבעברו היה tag team של נבוהיקו טקדה בבושידו, פעמיים אלוף זוגות של ECW ופעמיים אלוף משקל קל של WWE, לשעבר מאמן היאבקות מכללות ומאמן בית ספר רסלינג משלו. בנוסף למחנה גווידו גם קיים מפגש מעריצים, ענה לשאלות בסבלנות וכבוד והצטלם עם כל אחד. לאחר מכן עלה למופע "כאסח בפסח" מול הרב סוויסה וניצח לשמחת הקהל.
WWE גרי רויף ליד זירת
[ מאמן הבית ספר ומנהל הארגון גרי רויף ליד זירת WWE]
מאז סוף שנות ה-90 גרי רויף חלם על שידורי היאבקות סדירים ועל ליגת היאבקות בארץ. הוא פעל ועמל רבות למען מטרות אלה ובסוף הצליח להגשימן. כעת נותר חלום אחד ויחיד שהוא מחכה להגשים - סיבוב הופעות גדול בישראל של ה-WWE או הפקה עצמאית עם כוכבי WWE לשעבר. אחרי שהצליח להביא לארץ את טטנקה בקיץ 2012 עם שידור לקרב בערוץ ONE, גרי מאמין באמונה שלמה שמופע גדול עם מתאבקים אהובים באופק ושענף ההיאבקות בישראל יצליח בעתיד כמו שהוא מצליח בארצות אחרות, כן מבחינת הופעות של מתאבקים מחו"ל וכן מבחינת סצנת ההיאבקות המקומית. נותר לומר רק דבר אחד לחובבי הרסלינג ולכל מי שעוסק בענף בארץ - בהצלחה לכולנו!

שידורים

WWE Raw in Israel

RAW - ספורט 1. שידורים ישירים.

WWE PPVs in Israel

WWE PPVs - ספורט 1. שידורים ישירים.

WWE Main Event in Israel

Main Event בערוץ TRACE ספורט. שבת בערב.

WWE Smackdown in Israel

Smackdown - ספורט +5 לייב. שישי בערב

WWE Vintage Collection in Israel

Vintage Collection - יורוספורט. ימי שני ב-22:30

WWE This week in Israel

"השבוע ב-WWE" - יורוספורט. ימי שני ב-22:00.

נוסטלגיה

מייק ואן אריק נגד ג'ינו הרננדז. תל אביב. 86

WWF בארץ. ברט ולקס מתראיינים. 1994

שון מייקלס בשישי חי עם מירב מיכאלי. 94

קווין ואן אריק עם נשיא המדינה חיים הרצוג

קווין ואן אריק עם הנשיא חיים הרצוג. 1985

קווין ואן אריק עם נשיא המדינה שמעון פרס

ואן אריק עם הנשיא שמעון פרס. 2005

מאצ'ו מן רנדי סאבאג' בראש 1

מאצ'ו מן בראש 1. 1994 תודה למתן

WWF אלבום מדבקות

אלבום מדבקות למסטיקים. 92. תודה לאריק

WWF אלבום מדבקות

אלבום מדבקות . 1994. תודה למתן

קווין ואן אריק במכת מדינה

פוסטר למופעי WWE מ-1994.

קווין ואן אריק בישראל

גרי ודרור מעניקים זר פרחים לקווין. נתב"ג 05

משפחת ואן אריק אלבום תמונות

משפחת ואן אריק. אלבום תמונות. 84. תודה לעודד.

ולקס לוגר בישראל WWF

לקס לוגר מול לודוויג בורגה. תל אביב. 1994

ואן אריקים בישראל

קווין ואן אריק בדרכו לזירה. יד אליהו. 1985